ALMA 2021 – Åk 2 fritidsplanering

Att uttrycka den ”jag är” med olika tekniker, mönster, färger och ord.

För en förändrad värld där barns drömmar får liv…

Att göra: Håller i en ballong/ett paraply och svävar, rita egna ballonger/paraplyer.

Skriva texter för hand först och därefter digitalt.

Mål: Reflektera, samtala, ”min resa” drömmar, fantasier, jag är? Jag önskar att vara? En värld där allt är möjligt? Vilka möjligheter har vi (eleverna)? Vilka hinder finns det i den världen? Vad kan vi göra/förändra för att uppnå ”min resa” ”mina drömmar” med mera…

Eleverna skall få tillfället att beskriva vardagliga händelser för att lösa vardagliga problem/svårigheter. Vidare kommer eleverna även ges möjlighet till att utveckla kreativitet, nyfikenhet och tillit till sin egen förmåga. Vårt ALMA arbetet kommer även uppmärksamma olikheter för att ge eleverna en noggrann uppfattning för olika sätt att vara och tänka på.

 Lektion 1–3: Vi läser boken som vunnit ALMA-priset, och reflekterar över boken. Tillsammans bygger vi upp vår resa.

  1. Vänd spegeln mot dig själv.
  2. Vilka representeras?
  3. Se till att alla elever kommer till tals.

Lektionerna efter kommer fokus att läggas på att starta upp arbetet, tankarna kring ”min resa”. Därefter kommer vi att skapa (rita/måla), tänka ut texter, skriva dem, ren skriva dem, fundera, reflektera, presentera dem för varandra med mera…

Syfte/mål LGR 11:

  • kan göra och uttrycka medvetna etiska ställningstaganden grundade på kunskaper om mänskliga rättigheter och grundläggande demokratiska värderingar samt personliga erfarenheter,
  • respekterar andra människors egenvärde,
  • kan leva sig in i och förstå andra människors situation och utvecklar en vilja att handla också med deras bästa för ögonen

Språk och kommunikation

  • Samtala, lyssna, ställa frågor samt framföra egna tankar, åsikter och argument om olika områden, till exempel etiska frågor och vardagliga händelser.
  • Samtala om olika typer av texter.
  • Ord och begrepp som uttrycker behov, känslor, kunskaper och åsikter. Hur ord och yttranden kan uppfattas av och påverka en själv och andra.

Skapande och estetiska uttrycksformer

  • Olika material, redskap och tekniker för att skapa och uttrycka sig.
  • Digitala verktyg för framställning av olika estetiska uttryck.

Dilan Kilincalp

Nyfiken på Jean-Claude Mourlevat!

Vem är han ALMA-pristagare Jean-Claude Mourlevat? Nyfikenheten hos eleverna i årskurs ett är stor. Vi måste ta reda på vem denna författare är!

Till att börja med målar eleverna porträtt för att upptäcka hur Jean-Claude Mourlevat ser ut.  Det blir fortsättning på flaggmålningen och nu är det den franska flaggan som gäller.

Klassen söker efter fakta och skriver ner.  Det blir en första presentation i klassen av årets ALMA-pristagare Jean-Claude Mourlevat.

Från vilket land kommer årets ALMA-pristagare?

De flesta ALMA-pristagare har vi aldrig hört talas om tidigare. Det har aldrig spelat någon roll. Deras litteratur har berört oss alla på Hjulsta grundskola, både elever och lärare. De fem besök vi fått till skolan av pristagare har gett oss minnen för livet.

från vilket land kommer årets ALMA-pristagare?

Eleverna i åk 1 har i alla fall försökt gissa från vilket land årets pristagare kommer ifrån. Utifrån de nominerade på listan har eleverna skapat diagram med hjälp av flaggor.

Uppstart Världens ALMA

Starten har gått för Hjulsta skolors arbete med ALMA-pristagare 2021 och Astrid Lindgrens all litteratur. Vem eller vilka ska få 2021 års pris till Astrid Lindgrens minne? Den 30 mars kl. 13.00 får vi veta. Klasser kommer att vara samlade för att med spänning följa livesändningen.

En arbetsgrupp har haft uppstartsmöte med representanter för många klasser. Vem arbetar med vad? Hur stöttar vi varandra i litteraturarbetet. Klasserna i F-3 har redan startat upp sitt arbete.

I årskurs ett har eleverna fått gissa från vilket land de tror att årets pristagare kommer ifrån. Eleverna ritade flaggor som sen blev ett stapeldiagram.

Från vilket land kommer årets ALMA pristagare?

Datum för skolans ALMA-utställning är redan bokad. Tisdag 25 maj kommer alla elever på ett Coronasäkert sätt besöka utställningen. Vi har goda erfarenheter från förra året.

Kontakt med ALMA kansliet har gjorts. Till vår glädje har de meddelat att de gärna kommer till utställningen.

Baek Heena som inspiratör

Lektion 1

Vi pratar om ALMA-utställningen och jag presenterar idéen om att eleverna ska utgå från den teknik Baek Heena använder sig utav i sin bok Molnbullar.

Vi pratar lite om bilderböcker och att Molnbullar är en bilderbok och jag visar på storbild den sida i Baek Heenas bok, där kattungarna står i regnkläder vid köksdörren och kattmamman möter dem.

Vi diskuterar kort vad berättelsen handlar om: En familj. Familjen i boken är en kattfamilj som beter sig precis som en människofamilj, de är påklädda, lagar mat vid spisen och går till jobbet. Vi gör en bildanalys och diskuterar hur Baek Heena arbetat med denna bild. Vi diskuterar ingående vad vi ser på bilden och hur Baek Heena gått tillväga för att bygga upp den.

Tekniken hon använt är kollage. Ett kollage är en bild som är sammansatt av flera olika beståndsdelar och vi ser att Baek Heena använt sig av flera olika tekniker i sina kollage. Vi diskuterar bakgrund och förgrund och hur Baek Heena kan tänkas ha gått tillväga för att skapa djup i bilden.  Vi diskuterar vidare hur Baek Henna fått in ljus i bilden. Har hon fotograferat i omgångar? Har hon byggt en köksmiljö, fotograferat och sedan klippt och klistrat? Det finns frågor som vi inte kan hitta svar på.

Vi diskuterar vidare att Baek Heena använt olika material (foto, teckningar, målningar, tyg, plast bomull, mönster av olika slag med mera) och att hon sedan fotograferat och klippt och fotograferat igen och klippt och klistrat för allt på bilderna är endimensionellt och platt. Vi diskuterar allt detta ingående och eleverna är engagerade och observanta.

Meherun, Adriana och Iklhaas

Jag lägger fram boken så att alla kan bläddra och hämta inspiration från den.

Den första instruktionen är att eleverna ska låta sig inspireras av Baek Heenas bildvärld, metod och teknik, men att de inte ska tänka på bilderböcker för mindre barn utan att temat för deras egna bilder/kollage ska vara något som intresserar dem själva just nu, något som de tror att andra i deras ålder kan vara intresserade av.

Nadia M.

 Dagens uppgift är att skissa och planera den bild de tänker sig att framställa. Eleverna ska också bestämma vilket format de vill arbeta med i sin bild.  Om man hinner kan man också börja måla, rita, teckna några bakgrunder/kulisser som man skulle kunna har som bas i sin bild. Man kan också fotografera en bakgrund – eller en skoldörr eller något på skolgården/närmiljön som är lätt igenkännbart. Man kan arbeta ensam eller tillsammans med en klasskamrat.

 Läxa till nästa gång är att ta med lite restbitar av tyg, veckotidningar, foliepapper, snören eller annat material som man skulle vilja använda i sitt bildskapande.

Paz och Cleo

Lektion 2

 Jag lånar en svensklektion och eleverna får i uppgift att gå ut och fotografera skolan/skolgården/närmiljön. Jag ber dem ta tre foto var med sina iPads och maila bilderna till mig. Jag skriver ut bilderna i olika storlekar. 

Adrian

Lektion 3

Dagens uppgift för eleverna är att tänka på bakgrund – förgrund – balans i bilderna som de arbetar med. Nu finns det utöver skolans bildmaterial (papper i olika storlekar, vattenfärg, tuschpennor etc.), utskrivna foton av skolan/närmiljön, tyg, olika typer av tidningar, reklamblad, olika sorters bomull, silkespapper, staniolpapper, tapeter, stenar, grenar och annat som vi tagit med oss.

 Eleverna arbetar, målar, tecknar, klipper klistrar, lånar vid behov bilder av sina kamrater och jag stöttar.

 Lektion 4

 Eleverna arbetar självständigt med sina bilder och jag stöttar.

 Lektion 5

Eleverna avslutar arbetet med sina bilder.

Muse

 ALMA-utställning

Eva Lukian Bild, SV- och SO-lärare åk 5

 

 

 

 

 

 

 

Kan man baka bullar av ett moln!

Kan man baka bullar av ett moln? Undrade vi… Molnbullar är en annorlunda bok som ger oss en underbar varm känsla.

Beak Heena blir tilldelad årets ALMA-pris (Astrid Lindgren Memorial Award) och fångar vårt intresse genast. Boken Molnbullar handlar om två små katter som en dag vaknar upp väldigt tidigt på morgonen för att se på regnet. De tar med sig moln hem till mamma som bakar bullar av det. Så fort de ätit en bit av bullen börjar de sväva iväg.

Vi har läst boken Molnbullar ett flertals gånger tillsammans med våra elever, de har älskat den och framförallt uppskattat de härliga bilderna.

Idén till vårt arbete väcktes upp efter att vi läst boken några gånger (högläsning, egen läsning & tittat på bilderna i storskärm). Eleverna ville själva äta en bit av molnbullen och sväva iväg för att utföra något betydelserikt. Vi kom därefter på att vi skulle kunna fotografera vår svävande kropp och rita kattansikten till, som vi sedan limmat fast på vårt huvud. Därefter fick eleverna själva välja olika miljöer och berättelser till sina bilder. Eleverna skrev sina korta texter och utgick från ett eget syfte om just vad deras molnbulle skall utföra/göra. Texterna/berättelserna skrevs för hand i ett moln.

Eleverna skrev texter b.la. om trygghet och att må bra, få mamma att bli gladare, besegra allt det onda, vill att pappa ska få sitt drömjobb & vill kunna leka hela dagarna långa med mera.

Vi ville även använda oss av digitala verktyg och medier för kommunikation. Därför bestämde vi oss för att göra en egen kort saga/berättelse på Ipad och använt oss av applikationen ”Book creators” och utgick från boken molnbullar. Fyra elever fick rita olika bilder till sagan, och formulerat en egen kort berättelse, och därefter spelade vi in ljudet på Ipaden.

Dilan fritidslärare åk 1

 

 

 

 

Hur skulle Pippi se ut idag?

Hur skulle Pippi se ut idag om hon skulle bo i Hjulsta/Tensta? Den frågan funderade några elever i åk 4 över. Skulle hon vara gammal? Skulle hon vara evigt ung? Hur skulle hon vara klädd?

Alla elever fick fantisera fritt om vad trodde.

Resultatet blev färgstarka teckningar med olika motiv.

Malika
Milad
Fadel
Nahual

Starka kvinnor i historien

ALMA-priset står för Astrid Lindgrens Memorial Award. När vi tänker på och minns Astrid Lindgren tänker vi ofta på Pippi. Vem var egentligen Pippi? Vad tänkte Astrid Lindgren om Pippiböckerna när hon skrev dem?

Klass 6A har fått jämföra Pippi med andra starka flickor i ett Venndiagram för att se om det finns likheter mellan Pippi förr och starka flickor/kvinnor idag. De har jämfört Malala Yousafzai, Greta Thunberg och Pippi Långstrump.

Varför är de starka?

Vad har de gemensamt?

Vilka skillnader ser vi?

Vi har också målat fina omslag där Pippi, Malala och Greta ibland ser ut som en person. Kan du se på bilden de olika inslagen från de tre starka flickorna?

En del omslag har symboler som står för Pippi, Malala och Greta.

På engelskan har vi också arbetat med starka kvinnor och läst boken ”Good night stories for rebel girls”.

 

Alla elever har valt en egen stark kvinna i boken och skapat konstverk baserat på henne. I presentationstexten till varje konstverk kan du på engelska läsa om varför just dessa kvinnor är starka.

 

”Starka kvinnor i historien” är förutom engelskan ett arbete med Historien och Svenska där de skriver och jämför starka flickor och kvinnor ur ett historiskt perspektiv och de skriver om en stark kvinna inom ramen av svenska

Maria och Carolina klasslärare i åk 6

Boktips på andra modersmål

För att skapa läslust för alla behöver man kanske berätta på andra språk än svenska. Det tog eleverna i 3-6FK (våra nyanlända) fasta på. De tipsade om sina favoritböcker böcker på arabiska, ryska, somaliska, bengaliska och turkiska. För det initiativet tog klassen hem pris i Hjulstas ALMA i den läsfrämjande klassen.

Boktips från Meherun på bengaliska

Förutom sina boktips hade  eleverna även författat egna sagor och berättelser som imponerade på utställningsbesökarna på årets ALMA utställning.

Egna berättelser från eleverna i 3-6 FK